Blog

Opakowania z nadrukiem. ZastosowanieTrudno wyobrazić sobie świat bez opakowań. Większość produktów, które kupujemy, jest oferowana w różnego rodzaju pojemnikach, pudełkach czy kartonach. Każde opakowanie spełnia rolę ochronną i jest zarazem dodatkowym nośnikiem reklamowym oraz miejscem, gdzie można umieścić różne informacje na temat produktu czy sposobu jego użytkowania. W praktyce większość spotykanych opakowań to opakowania z nadrukiem. Także te, które pełnią jedynie rolę transportową są najczęściej zaopatrywane w informacje na temat zawartości, sposobu traktowania podczas transportu czy różnymi kodami pozwalającymi na łatwą identyfikację w systemach elektronicznych.

Druk na opakowaniach

Producenci opakowań stosują różne sposoby wykonywania nadruków w zależności od podłoża oraz oczekiwanego efektu. Najczęściej stosowanymi technikami jest klasyczny druk offsetowy, fleksografia oraz sitodruk. Każda z metod ma swoje zalety.

Druk offsetowy gwarantuje bardzo dobrą jakość i jest dość często wybierany przy produkcji opakowań kaszerowanych, które składają się z połączonej warstwy kartonu (na zewnątrz) i tektury (na wewnątrz).

Technologia sitodruku jest używana głównie do wykonywania prostych nadruków w ograniczonej ilości kolorów. Tą metodą bardzo często powstają nadruki na opakowaniach zbiorczych i transportowych.

Metoda fleksograficzna jest stosowana do nadruków wysokiej jakości, a jej zaletą jest to, że może być z powodzeniem używana do druku na materiałach nienasiąkliwych, np. foliach, tworzywach czy powłokach metalizowanych. Bardzo dobrze sprawdza się również przy druku na nierównych podłożach, takich jak różnego rodzaju tektury faliste.

Druk fleksograficzny na opakowaniach tekturowych

Druk fleksograficzny na opakowaniach tekturowych może być wykonywany zarówno w technice pełnokolorowej przy użyciu barw CMYK, podobnie jak w druku offsetowym, jak i przy wykorzystaniu kolorów specjalnych. Jednak w praktyce najczęściej wykorzystuje się gotowe kolory ze wzornika Pantone. Zapewnia to lepszą jakość druku, ponieważ nierówne podłoże, jakim jest tektura falista, może powodować problemy ze spasowaniem poszczególnych kolorów. Dzięki możliwościom, jakie dają współczesne maszyny, wyposażone w wiele zespołów drukujących, nadruki fleksograficzne mogą być wykonywane szybko i na bardzo wysokim poziomie.


Wróć do bloga

PPHU Bielpak Maciej Nowak
Zakład produkcyjny:
Bielice 80 C
13-340 Biskupiec Pomorski

Potrzebujesz pomocy? Wyceny?

+48 514 526 768 - +48 691 852 871 biuro@bielpak.pl

Copyright 2019 by Bielpak.pl
Projekt i realizacja:
redicon.pl