Blog

Rodzaje opakowań kartonowychOpakowania kartonowe są stosowane do pakowania i transportu bardzo szerokiej gamy produktów. Używa się ich zarówno do ochrony dużych sprzętów gospodarstwa domowego – lodówek, pralek czy kuchenek, jak i jako opakowań zbiorczych dla produktów spożywczych – od różnego typu serków i jogurtów po napoje i konserwy. Tak duże spektrum różnych zastosowań wymaga używania rozmaitych rodzajów opakowań kartonowych. Sprawdźmy, jakie opakowania są najczęściej wykorzystywane.

 

Opakowania klapowe

Rodzajem opakowań kartonowych, które są stosowane w największej liczbie przypadków, są tzw. opakowania klapowe. Jest to pudło sklejone albo zszyte na swym obwodzie, którego oba lub jedno zamknięcie jest zrobione z czterech kawałków tektury, które można swobodnie zagiąć. Klapy mogą być dodatkowo zaklejone taśmą pakową lub tylko złożone na zakładkę. Takie kartony są chętnie używane w niezliczonej ilości zastosowań – od pakowania produktów u producentów, po sklepy internetowe, które wysyłają w nich zamówione towary, aż po osoby, które szukają dobrego opakowania do przeprowadzki.

 

Kartony teleskopowe

Kartony teleskopowe to drugi najpopularniejszy rodzaj opakowań. Są zwykle wykonywane z dwóch części, które w celu zamknięcia pudła wkłada się jedno w drugie. Oba elementy mogą mieć różną wysokość. W wielu przypadkach wieczko jest dość niskie, a część dolna ma zdecydowanie większą głębokość. Tego rodzaju kartony są bardzo często używane do pakowania produktów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej. Zazwyczaj w tego typu pudełkach kupujemy np. czekoladki lub obuwie.

 

Opakowania fasonowe

Opakowania fasonowe to najszersza kategoria, która obejmuje wszystkie opakowania nietypowe, w największym stopniu dopasowane do potrzeb zamawiającego. Pudła tego rodzaju mogą mieć bardzo różny kształt. Należą do nich np. opakowania przypominające kartonowe paletki używane do transportu owoców, a także specjalnie przygotowywane opakowania ekskluzywnych produktów kosmetycznych, np. perfum czy kremów.

Opakowania fasonowe mogą mieć dowolny sposób zamykania, specjalne uchwyty, okienka lub wyprofilowania. W przypadku pudełek wykorzystywanych do sprzedaży detalicznej czy eksponowania towarów bardzo często wykonuje się na nich różnego typu nadruki.


Wróć do bloga

PPHU Bielpak Maciej Nowak
Zakład produkcyjny:
Bielice 80 C
13-340 Biskupiec Pomorski

Potrzebujesz pomocy? Wyceny?

+48 514 526 768 - +48 691 852 871 biuro@bielpak.pl

Copyright 2019 by Bielpak.pl
Projekt i realizacja:
redicon.pl